Türkiyenin En İyi Sihirbazı

Türkiyenin En İyi Sihirbazı kim ? Bu soruyu sıklıkla alıyoruz ancak bizim cevabımız tabii ki Doruk Ülgen . Ünlü sihirbaz sadece Türkiyenin değil, Dünyanın En İyi Sihirbazı seçilmiştir, bakınız: Dünyanın En İyi Sihirbazı. Tabii ki sadece bizim cevabımız ya da tek bir ödül değil, Doruk Ülgen ‘in En İyi Sihirbaz olarak gösterildiği sayısız kaynak ve ödül var. Aşağıdaki bir örnekte daha Doruk Ülgen’in, Türkiye Medya Ödülleri Töreni ‘nde ‘En İyi İllüzyonist‘ ödülünü aldığı ve bir gösteri paylaştığı görüntüyü izleyebilirsiniz.

En İyi Sihirbaz - Doruk Ülgen

Biliyoruz ki medyanın etkisiyle, çeşitli televizyon programları aracılığıyla geçici popülerite kazanmış çeşitli sihirbazlar olmuştur. Bunların büyük bir kısmı malesef Doruk Ülgen ya da benzeri başka başarılı sanatçıların gösterilerini de kopyalayarak haksız rant sağlamışlardır. Bu kişiler (sanat etiğine aykırı davranışları yüzünden sanatçı dememiz mümkün değil) geçici olarak gündemi oyalamış ve kısa zamanda bir ‘sihirbaz’ gibi kaybolmuşlardır : ) . Bu kişilerin isimlerini listelemek illüzyon sanatına karşı yapılmış bir ayıp olacaktır, o yüzden burada bir ‘fason star’ ismi görmeyi beklemeyin : ) . Ancak ülkemize adını bırakmış, sanata ciddi katkıları olan bir kaç ustanın ismini anmadan da bu sayfayı kapatamayız.

Ülkemizde sihirbazlık sanatının gelişimine belki en büyük katkıyı sağlamış olan, rahmetli üstad Zati Sungur , sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sihirbazlık sanatına getirdiği yeniliklerle önemli bir yer almıştır. Temmuz 1984 ‘te vefat etmiştir.

zati-sungur-sihirbaz

Zati Sungur ‘un öğrencilerinden Sihirbaz Mandrake ve İllüzyonist Sermet Erkin ise ustalarının ardından ülkeye isimlerini duyurmuş iki önemli sanatçıdır. Ülke çapında sayısız gösteriler yaparak hem kendilerini hem de sihirbazlık sanatını geniş kitlelere ulaştırmış, sevdirmişlerdir. Mandrake 28 Maysı 2014 tarihinde vefat etmiştir. Doruk Ülgen ‘in gelişiminde de Sihirbaz Mandrake ‘nin katkıları vardır, kendisini buradan bir kez daha saygıyla anarız. Sermet Erkin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmekte, eskiye göre daha az sayıda gösteride boy göstermektedir.

Bir diğer yanda ise halk tarafından bahsi geçen diğer üstadlar gibi adı çokça bilinmeyen, değerli Metin And bulunmaktadır. 30 Eylül 2008 de vefat eden Metin And, bilim adamı, hukukçu, yazar olmasının yanı sıra performans, tiyatro, illüzyon sanatı ve sanat tarihi araştırmacısıydı. Kendisinin araştırmaları ve çalışmaları da ülkemizde illüzyon sanatının ilerlemesine kayda değer katkı sağlamıştır.

metin-and-illuzyonist

Diğer değerli üstadlarımız lütfen darılmasın, onlarla da ilgili paylaşımları ilk fırsatta yapmak istiyoruz. Sizde etkinliğinizde herhangi bir sihirbaz değil, En İyi Sihirbaz ile çalışmak isterseniz, Doruk Ülgen ekibine bu linkten ulaşabilirsiniz; Gösteri Talebi