Turcotex OMC Mimarlık Şikayet – Uzak Durun – Fidan Çabuk – Ozan Muhammet Candan

Turcotex , OMC Mimarlık Fidan Çabuk, Ozan Muhammet Candan hakkında şikayet var mı nedir ne değildir diye araştırdıysanız, şanslısınız ! Benim gibi büyük zarar görmeden önce bu yazıya ulaşma imkanı bulundunuz. Tekstil ve UV dijital baskı makineleri satıcısı olan bu firma, isim veya şahıslarla çalışma talihsizliğini tecrübe etmiş biri olarak, iş ahlak ve etiğinden tamamen yoksun eylemlerine maruz kaldığım, büyük zararlara uğramama sebep vermiş bu firma / kişilere karşı sizi uyarmak boynumun borcudur.

Olayları ÇOK kısaca, tarih ve eylem olarak, yorumlamadan özetleyeceğim;

29.06.2016 – Bu tarih civarında tekstil dijital baskı makinası alımı için Ozan Muhammet Candan ile iletişimimiz başladı.

14.07.2016 – Makina ücreti peşin olarak OMC Mimarlık – Fidan Çabuk hesabına yapıldı. Makinenin en geç 20 gün içinde tarafımıza teslim edileceği bildirildi.

12.08.2016 – Makinanın gönderilmek üzere olduğu, boya ve aksesuarları istiyorsak onların da ödemesi gerektiği söylendi ve ek ödemeler yapıldı.

21.10.2016 – Ödeme tarihinden 3 ay sonra makina tarafımıza kargo masrafı tarafımızdan ödenerek ulaştı ancak boyalar ve çeşitli aksesuarlar hala eksik, fatura eksik, görüşülmüş olan detaylar kusurluydu. Bunların tamamlanacağını bildirdiler.

25.10.2016 – Tarihinde kullanım talimatları tarafımıza ulaştırıldığında makina çalıştırılması denendi ancak çalışmadı, satıcıya bildirildi. Satıcı aynı haftasonu gelerek hata tespiti yapacağını bildirdi.

12.11.2016 – Satıcı ancak gelebildi, arızayı gideremedi ve 1 hafta sonra yedek parça ile tekrar gelerek çözeceğini belirtti.

15.11.2016 – Satıcı ilgili parçanın 6 haftada temin edilebileceğini, bu parça değişince makinanın mutlaka çalışır hale geleceğini bildirdi.

15.11.2016 / 08.12.2016 – Satıcının bugüne kadarki sorumusuz, geniş ve rahat tavırları sebebiyle makinanın çalışır şekilde teslim edileceği tarihe dair resmi bir belge talep ettik, alamadık. Satıcıyla onlarca kez konuşarak, bize belli bir tarihte ya mevcut makineyi çalışır hale getireceğini, ya yenisiyle değiştireceğini, ya da iade alacağını belirten resmi bir belge vermesi gerektiğini izah etmeye çalıştık. Bu süre zarfında yasal sorumluluklarını yerine getirmemekte direten satıcılarla hala iyi niyet çerçevesinde işlerin çözümlenebileceğini zannetmekteydik. Makinayı geri alıp 30 gün içinde iade ödemesini yapabileceklerini söylediler, peki dedik, bununla ilgili bize bir senet ya da taahhüt verin dedik, vermediler. İade kargo bedelini ödemeyi bile reddettiler.

08.12.2016 – Taraflarına noter kanalıyla ihtarname göndererek mecbur kalınan ihbar ve ihtarı yaptık. Hemen akabininde cevaben, olaydan sıyrılma çabası gösteren, işlerine gelmeyen yönleri görmezden gelen, yanlış beyanlarla dolu, tamamen ‘kendilerini kurtarma’ amaçlı bir cevap aldık.

22.12.2016 – Tüm iyi niyetimizle hala olayı mahkemeye taşımadan çözebileceğimize (saflıkla) inanarak, satıcı ile görüşmelerimiz sonucu makineyi iade faturası ile kargoya verdik. Bu sürece kadar ve hala daha diğer aksesuarlar için gönderilmiş ödemenin ne faturasını ne kendilerini alamadık.

30.12.2016 – Boya ve aksesuarlar için ödediğimiz tutarın bir kısmına ait CMYK boyaların kargo ile gönderilmesi yasak olduğundan, bu tarihte yetkili gösterdikleri bir kişi bu ürünleri bizden elden teslim aldı. Böylelikle bizden herşey taraflarına geri dönmüş oldu.

16.02.2016 – Satıcı tüm ürünlerin tarafına ulaşmış olmasından 45 gün sonra dahi, bırakın iadeyi yapmak, yapamadığı ödeme tutarını resmi olarak kabul etmek üzere senet dahi vermeye tenezzül etmedi. En azından tutarın %5 ini %10’unu gönder, gerisini taksitlendirelim teklifimize bili değerlendirmeyi red etti. Bugüne kadar yaptıkları bütün bu eylemlerine karşı hala kendilerine güvenerek iade yapmalarını beklememizi talep ederek, tekrar eder şekilde yasal sorumluluklarından kaçmaları ve çözüm adına hiç bir makul adım atmıyor olmaları sebebiyle, fazlasıyla ortaya koyduğumuz hoşgörü, anlayış ve sabırın son kırıntılarını harcayarak bizi, tüm zararımızı tazmin etmek üzere mahkemeye başvurmak zorunda bıraktılar.

Bu sonuçtan tüm iyi niyetimle, kimsenin zarar görmesini istemediğimden bugüne kadar kaçındım ancak artık tüm iyi niyet, anlayış ve hoşgörümün sonuna kadar suistimal edildiğini anladığımdan, içimde en ufak bir umut kırıntısı kalmadığından, tüm haklarımı ve uğratıldığım tüm zararların hesabını mahkemede bir bir soracağım. Bunun yanı sıra kanuna uygun olmadığını düşündüğüm tüm hususlar ile ilgili gerekli ihbarları ve takibini yapacak, başkalarının da canını yakmalarının önüne mutlaka geçeceğim.

Size bu olayları özetlerken, yapılmış onlarca telefon konuşması, kaybedilmiş mesai, sağlık sorunlarına sebebiyet veren sinir stres, zaman kaybı, iş kaybı vb. unsurlardan bahsetmedim. Saygısızlık, yalanlar, resmen aptal yerine konma konularına, duyduğum anti profesyonel onlarca gecikme bahanlerine vb. hiç değinmedim… Anlatılacak çooook şey var ancak objektif olarak siz yorumlayabilin diye size sadece kritik olay ve tarihleri paylaştım. Mahkemede işlenecek dosyanın 10 da 1 ini bile burda paylaşsam inanın çeyreğini okumadan yorulurdunuz.

Siz siz olun, muadil tekstil ve uv dijital baskı makinalarının yarı fiyatına TurcoTex adlı makine sunarak kendilerini cazip kılan, Ozan Muhammet Candan ‘ın (littabe) yürüttüğü ancak OMC Mimarlık – Fidan Çabuk üzerinden fatura kestiği ve Fidan Çabuk ‘un da fiilen çalıştığı, Aydın Didim de bulunan, didiminsaat.net reklammarket.net ve turcotex adlı bir kaç web  sitesi bulunan bu firmadan bir şey satın alırken aman dikkat edin, kendinizi sağlama alın. Yoksa ucuza hizmet, makine alayım derken başınıza gelecek olayların sizi uğrattığı zararlar çok daha büyük olabilir. Bunları daha sonradan tazmin edebilecek olsanız dahi derstiz başınıza dert almış olursunuz, kaybettiğiniz sağlığınızın, huzurunuzun ve zamanınızın ve hatta iş fırsatlarınızın ise malesef geri dönüşü yok.

Bahsi geçen miktarlar, pek çok insan için hayati önem taşıyan, insanların hayat akışlarını değiştirecek meblalar. Kimsenin bu ülkede böyle bir şey yapmaya, insanların hayatına etki edecek bu meblaların üzerine oturmaya hakkı yok. Arkası olmayan, yeterli dayanma gücü olmayan bir girişimcinin mahvoluşunu bu hikayede, gözümde çok iyi canlandırabiliyorum, bunun kimseye olmasını gerçekten istemediğim için bu yazıyı yazarak gerekli gördüğüm bu uyarıyı yapmak istedim.

Dileyenler konu ile ilgili iletişim formundan bana ulaşarak daha detaylı bilgi alabilir, makina alımı vb için ise alternatif öneriler isteyebilir. Yönettiğim proje sebebiyle benzer makinalar ve firmaların tamamı hakkında bilgiye sahibim, seve seve paylaşırım.

Doruk Ülgen

 

tişört baskı makinesi, uv tekstil dijital baskı makinesi, gıda pasta baski makinası, turcotex, ozan muhammed candan, fidan çabuk, didim inşaat, omc mimarlık, uv boya,