Sihirbazlıkla Gerçek Hayatı Anlatmak

Sihirbaz ya da herhangi bir sanatçının hedefi, sanatıyla gerçek hayata bir mesaj verebilmek, kendini ifade edebilmektir. Bu aslında iki yönlü çalışan bir şeydir. Sanatı da daha ilgi çekici bir şekilde sunabilmek için gerçek hayatı kullanmak mümkündür. Bu yazıda gerçek hayat paralellerini kullanmanın, sihirbazlık ya da herhangi bir sanat dalında neden sunumu daha etkili ve hatırlanabilir kıldığını anlatacağım.

Genellikle insanlar hayatlarında etki bırakan şeyleri hatırlarlar. Sihir insanların hayatlarının bir parçası değildir, bu sebeple bir numara ya da gösteriyi, dolayısıyla sihirbazı hatırlama şansları, oldukça hafiftir. Tabii ki iyisini hatırlar ama burada etiklenmekten fazlası vardır.

Bir numarayı, bir aletin ne yapabildiğini gösterir gibi sunarsanız (bu bir manipulasyon gösterisi bile olsa, eliniz alet haline gelmiş olabilir), seyircinin sizi ya da gösteriyi hatırlaması için hiç bir sebep yoktur. Gerçek hayatta, bir top kendi kendine renk değiştirmez ve çoğu insanın, toplar umurunda bile değildir. Efekt entellektüel bir yapıya sahip olsa da, hatırlanabilir olması için, duygulara konuşması gerekir, ancak bu şekilde hayal gücünü hayata geçirebilir ve kalıcı bir etki bırakabilir.

sihirbazlik-kart-01

Bir numaranın efektini incelerken, gerçek hayat kalıntılarına bakın. Örneğin destenin üstüne gelen kart numarası (ambitious card) ı ele alın ve tohum ekmek, çiçek büyütmekle bağlayın. Benzer analojileri bulmak zor değil, sadece biraz pratik gerekiyor.Bu noktada sorabilirsiniz; tohumlar ve çiçekler, yukarı çıkan karttan daha mı ilginç ? Cevap, tabii ki, hayır, değiller. Bir sunumu ilginç kılmak için, karakterlerin insan olması daha etkilidir. Genellikle insanlar, kendileri haricinde, diğer şeylere oranla insanlarla daha çok ilgilenirler. Bir çocuğun merakını konu almanız, tohum ekmesini ve çiçek büyütmesini konu almanız, duygusal bağ yaratarak efekti size, sizi seyircinize bağlamaya yardımcı olacaktır.

Sunumun çekici olması için gerekli bir element daha ise; olan şeylerin olması için bir sebep olmasıdır. Bir senaryo yazmak için basit ve etkili bir teknik şu şekildedir;

  • kahraman bir hedefe ulaşmak ister
  • kahramanın karşısına engeller çıkar
  • kahraman zafere ulaşır

Bu teknik sihirbazlar için oldukça verilmi bir şekilde çalışır, bir hedef belirlemeniz yeterlidir. Burada sihirbaz güçlerini kullanarak engelleri aşacaktır.

Özgün kalmanız dileğiyle,

Doruk Ülgen