Sihirbazlık ve Mentalizm Neden Sanat Değildir ?

Bu makale sihirbazlık sanatı ve mentalizm in neden sanat olarak algılanmadığını ele almaktadır. Analiz ve tespitlerin yanısıra eleştirel bir yanı da bulunmaktadır. Son zamanlarda mentalistler, gizem sanatçıları bir kez daha, sihirbazlık ve mentalizmin neden ciddi bir sanat olarak algılanmadığını tartışıyorlar. Pek çok farklı görüş ve tartışma var.

Benim görüşüm, halkın sihirbazlık ve mentalizmi sanat olarak görmemesinin son derece doğal olduğudur. Bu alanda çalışan kişilerin yüzde kaçı bir sanat dalını öğrenme ya da sergileme çabasında ki ? Çok büyük bir kısmının tek derdi; “çok etkili numaralar yapmak” . Sanat yapmaya niyetli olanlar için ustalar, özel eğitimler var ama kimin umrunda ki ?

Sebebi bu kadar basit, bu yüzden sihirbazlık ve mentalizm bir sanat olarak algılanmıyor. Sanatçılar, icra ettikleri sanatı, kendi içlerinden birşeyleri çıkarmak, sunmak ve sembolize etmek için kullanır. Bizim cemaatin çoğunlukla böyle birşeyle uzaktan yakından alakası yok. Sanat dalları insanlara yaşamanın anlamını yeniden düşündürür, sosyal olaylarla ilgilenir, insanoğlunun yaptıklarını gösteririr, hayatın anlamıyla ilgilenir. Sanatçılar sanat dallarını kendini ifade etmek için kullanır. Sihirbazlık ve mentalizmde ? Bu neredeyse hiç yok denilecek kadar az.

Biliyorum, kanıtlarım, istatistiklerim var. Tüm dış kaynaklar bir kenara, Türkiye’nin en geniş sihirbazlık malzemeleri satış platformu olan Sihirci.com ‘u ele aldığımızda; insanların açıklamalardan, yılların tecrübelerinin aktarıldığı, kişileri daha yüksek, anlamlı ve güçlü sanatçı seviyelerine taşıyacak eğitim kaynaklarından kat ve kat daha çok malzemelerle ilgilendiğini görüyoruz. Sihirbazlık Eğitimi ya da Mentalizm Eğitimi alarak, yılların tecrübesini içselleştirmeyi, bir sanatçı olarak kendini kat ve kat büyütmeyi değil, malzeme dolaplarını daha fazla doldurma isteklerini görüyoruz.

Performansçıları sanatçılara çeviren çalışmalar en saygı gören ve en az satılan çalışmalardır. Çünkü mentalistler ya da sihirbazlar, basitçe, sanat yapmak istemiyorlar. Tek istedikleri daha fazla saygı görmek ve tanınmak, etiketlenmek, sanatçı olmak değil. Eğer istiyorlarsa da, kesinlikle istiyormuş gibi davranmıyorlar… Yatırımlarını ağızlarındaki sözlerin dokunduğu yerlere yapmıyorlar…

Sanatçılar, kendi iç dünyalarını seyircileriyle paylaşırlar. Sihirbazlar ve mentalistler bunu yapmayı ya da becerileriyle sanat icrat etmenin yollarını öğrenmeyi istemiyorlar. Hele ki bu devirde bunu yapmak oldukça kolaylaştırılmışken.

Genel olarak sihirbazlar ve mentalistler sadece daha fazla malzeme, alet edevat, elektronik ve numaralar almak, seyircilerini bunlarla etkilemek istiyorlar. Bu değişene kadar, sihirbazlık ve mentalizm halk tarafından asla bir sanat olarak algılanmayacak. Sihirbazlar ve mentalistler kendi icra ettikleri çalışmalara sanat gibi yaklaşmazken, niye başkaları öyle yaklşasın ?

 

Bu yazıda Kenton Knepper ‘in araştırmaları ve çalışmalarından da faydalanılmıştır.