Sihirbazlar için Sözlük

Sihirbazların kendine özel terimleri, sözcükleri vardır. Halkamıza dahil olmayanların anlamayacağım kelimeler. Bir de bazı kelimeleri kullanım şeklimiz, kelimelere normalden çok daha fazla anlam katar. Bu sebeple sihirbazlığa yeni adım atanlara, ya da yıllar önce adım atmış ama temelleri öğrenmeyi geç kalanlara, sık kullandığımız bazı kelimeleri ve anlamlarını aşağıya listeledim. Eksik bıraktıklarımı yorumlarla hatırlatın, ekleyelim.

Act (ekt)

Tükçeye çevirdiğimizde gösteri, piyes denilebilir ancak anlamı; sihirbazın sıraladığı efekt ve rutinlerden bir butini oluşturan, ‘tam’ şow anlamına gelir. Bir sihirbazın hem close up act i (yakın sihirbazlık), hem stage act i  (sahne) olabilir ya da her biri birden fazla da olabilir.

Açılar

Sihirbazlıkta, seyircilerin hangi yönlerden izlediğini ifade eder. Her numaranın farklı açı ihtiyaçları vardır, kimileri 360 derece olabilirken, büyük bir kısmı sırrını saklamak için limitli açılardan izlenmesini gerektirir.

“Temiz”

Temiz olmak, saklayacak bir şey olmadığı anlamına gelir. Örneğin gösteride kullandığınız hileli bir objeyi gözden uzaklaştırdığınızda ve geri kalan objeleri kontrole verebildiğiniz anda temizsinizdir, hileli objeyi uzaklaştırma eylemiyle temizleme yapmışsınızdır.

Close Up Mat

Performans için özel üretilmiş bir masaüstü mat’ıdır. Arkası kalın lastik bir materyalle kaplıdır ve yerleştiği yüzeyi iyice tutat, böylece istenmeyen hareketleri engeller. Üstü ise çuha benzeri özel materyali sayesinde sesssiz hareketler, mükemmel kart açışları, bekleyen objeleri alma vb. eylemler için hatrı sayılır bir rahatlık sağlar. Sağlam olmakla beraber, hatalı kullanımda çabuk eskiyebilir.

İkna Ediciler

Söylediğiniz ufak bir kelime ya da yaptığınız ufak bir eylem ile seyircinin yaptığınız ve yaptığınızı söylediğiniz şeylerin aynı olduğuna inanmasına yardımcı olan eylemlerdir. Bu cümleyi bir daha okuyun isterseniz 🙂

Çift Arkalı Kart

Bu kartın iki tarafındada kartın arka yüzeyi vardır, yani ön yüzü yoktur. Pek çok gösteride kullanılır, hazır olarak satılır. Bu ve benzer sihirbazlık malzemeleri için tıklayınız; sihirbazlık malzemeleri

Efekt

Bu seyircinizin gördüğü ya da algıladığı şey anlamına gelir. Bu seyircinin ne olduğunu düşündüğüne ya da gördüğüne dair fikridir.

Flash (fleş)

Sihirbazın hata ile gizli bir şeyi, göstermemesi gereken bir şeyi göstermesidir.

Gimmick (sirkaf, gizli aparat)

Seyircinin görmediği, gizli, hileli parçadır. Türkçede sirkaf olarak karşılığı olsa da pek kullanılan bir terim değildir. Sihirci.com da biz bu kelimeyi gizli aparat olarak tanımlamıştık, en uygun açılım olduğunu düşünüyorum.

İllüzyon

İllüzyon bir şeyin olduğundan farklı gözükmesine denir. Sihirbazlar, namı diğer illüzyonistler, duyularımızın bu ‘yanlış algı’sını sıkça kullanırlar.

Impromptu (hazırlıksız)

Günlük objelerle, herhangi bir hazırlık yapmaksızın sergilenebilecek numaraları içerir. Kamışlar, ataçlar, kürdanlar, paralar ve benzeri.

Kontrol Etmek (malzeme)

Seyircinin bir malzemeye bakması ve herhangi bir garipliği olmadığını onaylaması için bakmasıdır. Hilesiz malzemeler ya da hilesi fark edilemeyecek malzemeler ile yapılır. Sihrin daha sihirli olmasını sağlar. Efektten önce, sırasında ya da sonrasında yapılabilir.

Levitasyon

Sihirbazın kendisini, birini ya da bir objeyi herhangi bir fiziksel temas olmadan uçuruyor gözükmesidir, yer çekimine meydan okumaktır.

Daha elbetteki pek çok terim mevcut, bir diğer yazıda devam edeceğim.