Sihirbaz Sözlüğü 2. Kısım

Sihirbazlığa özel terimlerin, kelimelerin anlamlarını paylaştığım bir önceki yazıma devam niteliğindedir. Bir önceki yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz; sihirbaz sözlüğü
Sihirbaz

Sihirbazlık gösterisi sergileyen kişidir, profesyonel sihirbazlar, yeni başlayanlar, amatörler ve çocuklarda tanıma dahildir. Bugüne kadar pek çok ünlü sihirbaz süre gelmiştir; Harry Houdini, Chung Ling Soo, Doug Henning. Günümüzde ise; David Copperfield, Criss Angel, David Blaine, Dynamo, Lance Burton ve Türkiye ‘den de tabii ki ben, Doruk Ülgen 🙂

Sihirbaz Wax ı

Pek çok effekte kullanılan, balmumuna benzer özel bir üründür. Yapıştırıcı görevi görür, kolayca yerleştirilip çıkarılabilir, ‘temiz’ bırakır. Dişciler tarafındanda benzer bir ürün, orthodontists wax kullanılmıştır. Sihirbazlar için muadil ürün ise %100 balmumu olabilir, yine de sihirbaz wax ı öneririm.

Mekanik Tutuşu

Sihirbazların kartları tutuş şekillerinden en popüleridir. Bu tutuş sayesinde komforlu ve doğal gözükürsünüz. Eller rahat gözükür ancak parmaklar pek çok hareket için ideal pozisyonda beklemektedir.

Mentalizm

Zihin gücü ile yapılan ya da yapıldığını gösterilen gösterilerin barındığı kategoridir. Uygulamacılara mentalist denir.

Yanlış Yönlendirme

Seyirciyi istediğiniz yere yönlendirerek, gizli eyleminizden uzaklaştırmaktır.

Sihir Anı

Sihrin gerçekleştiği gözüken ‘an’ dır. Sihirbaz bir hikaye anlatır ve sonunda efektin tam olarak oluştuğu ana sihirli an diyebiliriz. Genellikle seyirciden anlık tepki alır, gülücük, şaşkınlık, alkışlama, sözlü iltifat veya inanamama gibi. Sihirbazlar bu anları elde etmek için çalışır.

Konuşma Akışı

Gösteriye sunarken söylediğiniz sözler. Bir numara için hikaye anlatırken, diğerinde bir şaka ya da fıkra anlatıyor olabilirsiniz.

Penetrasyon

Bir katı objenin diğer bir katı obje içinden geçmesine penetrasyon denir. Pek çok çeşit penetrasyon efekti bulunmaktadır.

Sunum

Konuşma akışınızla birlikte, sihir efektini nasıl uyguladığınızdır. Sadece numarayı yapmak değil, onu süslemek, büyütmek, keyifli bir şekilde aktarmaktır. Gösterinin eğlendiricilik niteliğini belirler ve seyirciye kazanmak ile kaybetmek arasındaki ince çizgiyi çeker.

Üretmek , üretim

Bir şeyi sanki sihirle olmuş gibi meydana getirmektir.

Kendi Kendine Çalışan Sihir

Sihirbaz tarafından herhangi bir yetenek ya da çalışma istemeyen, yapması kolay numaralardır. Çalışmanız gerekmiyor olması, pratik de yapmamanız gerektiği anlamına gelmez.

Karıştırma

Objeleri karıştırma işlemidir, genellikle kartlar için kullanılır.

Overhand Karıştırma

Yeni başlayanlar için uygun bir kart karıştırma yöntemidir.

El Kabiliyeti

Sihir efektini yaratmak için hileli objelerden çok, çalışma ve kabiliyet geliştirme üzerine kurulu efektleri uygulama esnasındaki beceridir.

‘Kirli Hareket’

Seyircinin görerek, ne olduğunu anlamasa da garip olduğunu hissettiği, sihir etkinizi azaltan, temiz gözükmeyen hareket şeklidir.

Süspansiyon ( Asılı Kalma)

Sihirbaz bir şeyi havada asılı bırakır, herhangi bir fiziki temas gözükmeden. Kişi ya da obje havada durur, levitasyondan farklıdır, hareket yoktur. Destek kaldırılır, obje ya da kişi havada kalır.

Telekinezi

Zihin gücü ile objeleri hareket ettirme yeteneğidir.

Yardımcı Aparat (Utility Prop)

Farklı rutinlerde, farklı yerlerde kullanılabilen, pek çok kullanışı olan malzemeler grubudur.

Bir başka yazıda yine devam edeceğiz.