Sihirbaz Profili – Kendini Keşfet

Sihirbazlıkla kimileri hobi olarak ilgilenirken, kimileri meslek olarak seçer, kimileri sadece kendi keyifleri için ilgilenir, kimileri başka alanlarda kullanmak üzere illüzyon sanatını öğrenmek ister ve bir kaç çeşit daha ilgi tipi mevcuttur. Yıllardır verdiğim eğitimler, tanıştığım genç ve yaşlı sihir severlerden gözlemlediğim, iyi kötü herkesin bir tanesine mutlaka yerleştiği üç sihirbaz profili var. Hangi sihirbaz tipi olduğunuzu keşfetmek, fark etmek size türlü avantajlar sağlayacaktır. Buyrun kendinizi keşfedin.

Belirtmek isterim bir kişi zaman içinde bütün bu profilleri yaşayabilir, tekrar tekrar değiştirebilir, hatta aynı anda birden fazlasını yaşadığınızı da hissedebilirsiniz. Sihirbazların bu profiller üzerinden bir yaşam döngüsü de mevcuttur, bunu bir başka yazı da paylaşacağım ancak şuan olduğunuz profili tespit etmeniz için devam edin.

Sihirbaz Profili # 1: Doğuştan Şovmen

Bu profildeki sihirbazlar doğuştan çenesi kuvvetli kişilerdir. İnsanlarla ve insan önünde konuşmaktan çekinmezler. Doğuştan bu özelliği taşırlar ya da büyürken kazanırlar. İki türlü de bu profile uygun kişiler sihirbazlığa başladığında, doğal olarak ağırlıklarını performans ve sunuma verirler. Sihirbazlığa yaklaşımlarını bu yönlendirir, seçtikleri numaralar, nasıl sundukları vb…

Sihirbaz profili Doğuştan Şowmen olan kişilerin doğal olarak güçlü yanlarına yönelmesi sonucunda ortaya çıkan sihirbazlıktaki odak alanları genelde şu şekilde dağılır;

65% Sunum

20% Yapılandırma

5% Yanlış Yönlendirme

10% Teknik

Sihirbaz Profili # 2: Düşünür

Bu profildeki sihirbazlar ise şowmenlere göre daha az sunum eğiliminde bulunurlar fakat her bir bir hareketin her bir detayına önem verirler. İzlemeyi ve her türlü bilgiyi almayı, öğrenmeyi severler. Fakat Düşünür ‘ler için bu bilgileri performansta kullanmak pek kolay değildir.

Bu öğrenim yaklaşımının sonucunda, Düşünür iyi numaranın, gösterinen ne olduğuna dair güçlü bir mantık geliştirir. Şarkı söyleyip dans etmek profillerini uymadığından, büyük resmi görmeye gayret ederler ve bu da onları yapılandırma konusuna odaklandırır.

Düşünür ‘ün sihirbazlıktaki odak alanlarını ise genel olarak şu şekilde ayrıştırabiliriz;

5% Sunum

70% Yapılandırma

5% Yanlış yönlendirme

20% Teknik

Sihirbaz Profili # 3: Mekanik

Mekanik harektlere, tekniklere odaklanmayı sever. Özellikle kart sihirbazlığı ve manipulasyon alanlarında görülür. Pratik yapmayı ve tüm detayları mükemmelleştirmeyi severler. Mekanik için sunmaktan çok, yapıdan çok, en iyi şekilde yapabilmek önemlidir. Bu profil genellikle sadece hobi olarak sihirbazlıkla ilgilenenler için uygundur. Çünkü diğer iki profilin aksine, bu profilde odak 4 elementten sadece birindedir, bu sebeple teknik gelişim dışında becerilerini geliştirmeyen Mekanik, başka alanlarda herhangi bir şey üretemez.

Mekanik’lerin odağı şu şekildedir;

0%  Sunum

0%  Yapılandırma

0%  Yanlış Yönlendirme

100%  Teknik

 

Aslında herkesin içinde biraz şowmen, biraz düşünür ve biraz mekanik vardır. Herkeste bazıları daha öne çıkar, hangisi bizi daha mutlu ve rahat hissettiriyorsa kendini gösterir. Bazen kısa dönemlerle değişirlerken bazen ömür boyu sürer bu profiller.

Sihirbaz Profilinizi Nasıl Kullanırsınız ?

Nihai hedefinizi sihirbazlığınızla insanları gerçekten etkilemekse bu hızlı egzersizi deneyin.

Önce şuan için hangi profilin size uyduğuna karar verin, zor olmasa gerek. Daha sonra benim örneklendirdiğim gibi sunum, yapılandırma, yanlış yönlendirme ve teknik olarak 4 elemente, sizin için uygun olan yüzdeleri dağıtın. Çoğumuz iki ya da üç elemente doğal olarak çekiliriz, bir ya da iki tanesine ise hiç ya da çok az önem veririz. Kendinize dürüst olarak, şuan için yüzdelerinizi dağıtın, yoksa bu egzersiz işe yaramayacaktır.

Bu egzersiz sayesinde enerjinizi en çok nereye koyduğunuzu ve belki de nereye daha çok koymanız gerektiğini gösterecektir. Eğer herhangi bir elementte düşük bir sayı görürseniz, 10 veya altında, bu elemente biraz ilgi göstererek sihirbazlığınızın etkilerini hızlı bir şekilde güçlendirebilirsiniz. Başlangıç olarak tüm elementlerin yüzdesini 10 un üzerine çıkarmayı hedeflerin, genel olarak faydasını hemen göreceksiniz.

İyi sihirler,

Doruk Ülgen