Sanatta Kendin Olmak

Sihirbazlar için değil, tüm sanatçıların için ‘Kendin Olmak’ oldukça önemli. İcra edilen bir sihirbazlık gösterisi, bir şarkı ya da bir jonklörlük gösterisi olsun, fark etmez. Sunum sanatçıyı özelleştiren, farklı kılandır ve bunun en etkili yolu olarak yıllardır ustalar tarafından verilen tavsiye; “Kendin Olmak” tır. Peki bu ne demek ?

Şimdi bir adım geriye gidelim ve bir gösteriye şu sözlerle başladığımı varsayalım; ” Baylar ve bayanlar, iyi akşamlar ! Ben sihirbaz Doruk Ülgen ve size inanılmaz sihirli gösteriler sunacağım. Bu mendile bakın, avucuma koyuyorum veee…. kayboldu ! İnanılmaz değil mi? ” , ve bu şekilde devam ettiğimi düşünelim. Bu gösteri bittiğinde, herkes ne yaptığımı bilecek ama kim olduğumu değil ! Ancak izleyicinin tam olarak istediği bu; benim kim olduğumu bilmek, vakit ayrılmaya değer biri olup olmadığımı bilmek, beni sevmeliler mi yoksa nefret mi etmelilier, ve benzeri… Ne yazık ki çoğu sanatçı, sihirbazlar dahil, bu konularda endişe duymak için vakit harcamıyor ve icra edilen performansların onları taşıyacaklarını, seyircileri etkileyip görevi tamamlayacaklarını düşünüyor. Bu üzücü bir durum çünkü gösteri bunu başarsa da, sanatçı hatırlanmayacak…

Sihirbazlıktan örnek alarak devam edersek, en başarılı ya da en popüler sihirbazlara bakın; hepsinin kendini ayrıştıran bir özelliği vardır, hatırlanmak için bir sebep, sanki neredeyse onları tanıyormuşuz gibi. Penn, savunmasız Teller’ı döven büyük adam, Copperfield bir sex sembolü, David Williamson yaramaz, büyüyemiş çocuk, gibi… Bu örnekleri diğer sanat dallarından arkadaşlarımız anlamadı elbet ama eminim onlarda zihinlerinde çoktan örnekleri oluşturmuşlardır.

Bu durumda belli ki; sanatçı hatırlanmak istiyorsa, kişiliğini net bir şekilde seyirciye sunmalıdır. Peki kim olacaksınız ? Biliyorum, sıradaki David Copperfield, uzun, yakışıklı, seksi… Tek ihtiyacınız olan bir kaç santim daha boy, enlem olarak biraz küçülme, belki 10-15 yıllık gençleşme, uzun saçlar… Olmayacak gibi mi ? Belki Criss Angel olmayı denemelisiniz…

Bir dakika ! Kendinize özel bir karakter oluşturup bunu oynayabilirsiniz ama yeterince iyi değilseniz, sahte gözükeceksiniz ve kısa sürede izleyiciler sizi dışlayacak. Hem sihirbaz olmak yeterince zorken, bir de oyuncu olmak iyice zor olacaktır. Bu durumda, kim olacaksınız ? Başkası olamadığınıza göre, kendiniz olmalısınız ! Korkutucu mu ?

sanatta-kendin-olmak

Kimim Ben ?

Bu “Ben” denilen kişi kim ? Eğer her zaman sınıfın palyaçosu olduysanız, kim olduğunuzu tam olarak biliyorsunuz, bu alanda birşeyler yapmak, başka bir alana gitmekten çok daha iyi. Peki değilseniz, kimdiniz ? Düşünün, kimdim ben ? Daha da nokta atışı; kimim ben ve insanlar benim hakkımda ne hatırlıyorlar ? Zor sorular ?

Şöyle yapsanız en iyisi; büyük boş bir kağıt alın ve kendi hakkınızdaki herşeyi yazın; ilgi alanlarınız, hobileriniz, fikirleriniz, inançlarınız, karakteristik özellikleriniz, hırslarınız, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyler ve aklınıza gelebilecek her şey. Hatta arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza sorun, sizi nasıl görüyorlar ? Bunu yaptıktan sonra listenize bakın, odaklanabileceğiniz ilginç ya da özel birşey görüyor musunuz ? Bulduğunuzda beyin fırtınasına başlayın. Ama önce, aklınıza gelen her bir fikri yazın, ne kadar aptalca gözüktüğünün önemi yok, kararları sonra vereceksiniz.

Diyelim ki hobi olarak pul koleksiyonu yapıyorsunuz. Bir sihirbazsınız, akla gelebilecek bazı gösteri fikirleri;

  • Dev bir pul gibi giyin ve zarflar meydana getirin.
  • Posta çuvalından kaçış gösterisi sergileyin.
  • Kart değişimleriyle kargo teslimlerini sembolize eden bir gösteri yapın.
  • Boş pul koleksiyonu defterini sihirle doldurun.
  • Pul satıcılarının pahalı fiyatlarını para gösterileriyle anlatın.

Peki ya bir durum hakkında ? Diyelim ki listeniz, kızlarla tanışmak isteyen genç bir öğrenci olduğunuzu söylüyor;

  • Yakışıklı adamın her zaman güzel kızı kaptığını sembolize eden bir gösteri
  • Bir sihirbaz olarak, bir kızı etkilemek için çalıştığınız çok zor bir gösteriyi anlatan gösteri
  • Buluşmalar, flörtler üzerine çeşitli hikayeler

Peki bir karakter özelliği üzerinden ? Listem çok endişeli olduğumu söylüyorsa, herşeyin kötü gittiği gösteriler bulabilirim;

  • Elinizdeki 100 liranın tam alışveriş yaparken, kasada 50 liraya dönüşmesinin hikayesi
  • Kimsenin ismini hatırlayamamanız ve bunu sembolize etmek üzere elinizdeki kartların hepsinin aynı karta dönüşmesi

Zor kısım bitti, şimdi eğlenceli kısıma geldik; istikrarlı bir şekilde uygun gösteriler bulmak, rutinler oluşturmak ve son olarak bunları yapmak ! Kolay gibi gözüksede yapılacak çok şey var ama sonuçlar mükemmel olacak ! Tamamen size ait, %100 sizi yansıtan bir gösteriniz olacak ve insanlar sizi hatırlayacak !

Nerde o büyük boş beyaz kağıt ? Hadi çalışmaya…Doruk Ülgen