Paylaşmayı Biliyoruz ama Beğenmeyi Değil – Facebook

Dikkatinizi çekti mi; facebook’ta çok fazla paylaşılan videoların büyük bir kısmının beğeni sayıları, paylaşım sayılarından daha az. Düşününce bu mantıksız geliyor çünkü normalde bir kalabalığın bir şeyi beğenmesi, bir kısmının da çok beğendiği için paylaşması beklenir. Ancak istatistikler böyle değil, neden ?

İnsanlar yaşadıkları deneyimleri, başlarından geçen olayları anlatmayı severler. Çünkü öyle ya da böyle ‘ben’ bu deneyimin içindedir ve bu anlattıkları hikayenin bir parçası olmak onların hoşuna gider. Bunda yanlış bir şey yok. Bu durumda bir facebook videosunu beğendiniz, kendinizle özdeşleştirdiniz, paylaşmaya değer buldunuz, çok güzel de, neden videonun paylaşıldığı sayfaya / kişiye destek olmak için paylaşmadan önce beğenmezsiniz ? Bu sayfa / kişi olmasa bu videoyla asla karşılaşamayacaktınız, buraya beğeninizi göstermeli destek olmalısınız ki ileri de yine benzer içerikler size ulaşabilsin.

Tabii ki konumuz facebook ta neyi beğenip, neyi paylaşacağınız değil ancak hayatın pek çok noktasında sizi güzel anlar yaşatan mecralara beğeninizi, desteğinizi göstermemeniz. Unutmayınız ki bu mecralar sizler sayesinde var olacaktır, eğer bir mecranın sunduklarından keyif alıyor, faydalanıyorsanız, bu mecraya desteğinizi mutlaka göstermelisiniz.

Yani paylaşın, faydalanın, gülün, eğlenin ama bir beğeniyi fazla görmeyin 🙂

Buarada tabii ki Doruk Ülgen facebook sayfasını takip etmeyi de unutmayın ; sihirbaz

facebook-paylasimlari